اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی عنوان کرد:

سینما نیازهای گام دوم انقلاب را برآورده کند

سینما نیازهای گام دوم انقلاب را برآورده کند
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: سینما باید بتواند نیازهای گام اول و دوم انقلاب را با همه فراز و فرودهای آن، اعم از انقلاب اسلامی، نظام‌سازی، فرد‌سازی، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی را در بر بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام ناصر خدایاری، مدیر کل استان ۲۱ شهریور‌ماه، در آیین بزرگداشت روز ملی سینما، اظهار کرد: همچون دیگر پدیده‌های فرهنگی و هنری از کارکرد سینما هم می‌توان دو نوع برداشت حداقلی و برداشت حداکثری کرد که برداشت حداقلی از سینما عبارت از تصور مکانی با ساختار فیزیکی ویژه و دارای یک پرده و یک آپارات و گیشه فروش بلیط و .... است که خروجی مشخص آن اکران فیلم مورد دلخواه علاقمندان با توسل به شیوه‌های خاص تبلیغاتی است. 

وی افزود: اما در برداشت حداکثری به یک صنعت، هنر، فرهنگ و تکنولوژی، دانش و مهارت و مدیریت و یک فرآیند و منظومه و... بر می‌خوریم. در واقع، در میان مولفه‌های هنر هفتم، دو عنصر و مولفه مهم و روح حاکم بر سینما و کالبد و فیزیولوژی آن محسوس‌تر می‌کند.

حجت‌الاسلام خدایاری، بیان کرد: کالبد سینما همان بعد سخت‌افزاری و صوری و جسم سینما بوده که همزمان با تصور آن، فضاهای فیزیکی با ساختار و سازه به‌خصوصی تداعی معانی می‌کند، اما شالوده سینما را نه این بخش لازم، بلکه روح و موتور محرکه سینما که بعد معنایش آن را تشکیل می‌دهد که عبارت از عقبه فکری و اندیشه‌ای و فرهنگی سینما و واقعیت‌هایی که پدیده سینما درصدد صیانت و نگه‌داشت آن‌ها است.

وی ادامه داد: از منظر فوق، می‌توان سینما را یک فرآیند پیچیده که در شبکه‌ای هماهنگ یعنی تولید، توزیع و مصرف فیلم با انواع مختلف آن تعریف کرد و در این پروسه، تولید، مواد خام معنوی تولید، کلیه عوامل تولید اعم از تولید کننده‌ها و سازندگان، سناریست‌ها، کارگردانان، بازیگران، انگیزه‌ها و مقاصد تولید‌کنندگان، تولید و نیاز‌شناسی در جامعه و هماهنگ کردن آهنگ تولید با آن و نه تولید برای تولید، مخاطب شناسی، جامعه‌شناسی، روانشناسی اجتماعی، فرهنگ‌شناسی، جامعه‌شناسی فرهنگی، پاتولوژی فرهنگی و اجتماعی در جریان تولید، توزیع مناسب و عمومی نه توزیع بر مبنای توانمندی طبقاتی و مصارف محصولات سینمایی بسیار حائز اهمیت می‌کند. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان‌غربی، تصریح کرد: سینمایی که بتواند نیازهای گام اول و دوم انقلاب را با همه فراز و فرودهای آن، اعم از انقلاب اسلامی، نظام‌سازی، فرد‌سازی، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی را در بر بگیر و فراتر از اقتصاد فرهنگ و هنر و پر‌ کردن اوقات فراغت جامعه هدف گام‌ بردارد و در حقیقت بتواند معرف همه ظرفیت‌ها و سعه وجودی و ماهوی ملی، دینی و داشته‌های فرهنگی و هنری ما و سرزمینمان بوده و سینمایی که بتواند حلقه‌های مفقوده رشد و توسعه و تعالی فرهنگی ما را بازتاب بدهد.

۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ۰۰:۲۴

نظرات بینندگان

سینما شناس
۱۴۰۰/۰۶/۲۳
0
0
0

سینما در ایران زمان طاغوت بی محتوا،فحشاء،فیلمفارسی(فیلم های کوچه بازاری لمپن پسند)، بعداز انقلاب تلویزیون نقش و کارکرد سینما را به تمام وکمال ایفا کرد،سینماهای مصادره ای ماند دو سه تا هنرپیشه طاغوتی دست چهارم،کتک خورهای فیلم های سینمای ایران!الآن هراز گاهی فیلمی با ذوق و سلیقه غربی ها ساخته واز سوی غربی ها جایزه می‌گیرند!سینمای ایران کاریکاتوری زشت وبی محتوا از سینمای جهان اول است.خانه از بست ویران است مش باقر خوی لو در نقش ونگار ایوان است.


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید