اخبار

باباعلی جوانمرد شاعر پیشکسوت در ارومیه‌ درگذشت

باباعلی جوانمرد شاعر پیشکسوت در ارومیه‌ درگذشت
باباعلی جوانمرد از اساتید و پیشکسوتان حوزه شعر و ادبیات آذربایجان‌غربی در اثر بیماری در ۶۸ سالگی دار فانی را وداع گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، باباعلی جوانمرد متولد شهرستان میاندوآب سال ۱۳۳۲ شمسی و بازنشسته ارتش بوده و بیش از پنج دهه بود که در ارومیه ساکن بود.
موضوعات و قالب‌های اشعار وی متنوع است و در دو وزن هجایی و عروضی به موازات هم فعالیت داشته و موضوعات اشعارش عارفانه، عاشقانه، حماسی، سیاسی، طنز، انتقادی، اجتماعی، اخلاقی و منظومه‌های داستانی بیشتر با رنگ و صبغه فولکلوریک و مذهبی و انقلابی است.
جوانمرد از سال ۱۳۶۷ در انجمن‌های ادبی شهرستان ارومیه حضور داشته و در کنار آن در بیشتر برنامه‌ها و همایش‌های تشکیل شده در ارومیه و سطح استان و خارج استان حاضر شده و به قرائت شعر پرداخته است.
بیش از ۸۰ نوع لوح و تقدیر و تندیس داشته و  اشعارش بطور گسترده از ترکیه تا عراق و آذربایجان و فضای مجازی مورد استفاده قرار گرفته است و در سرودن شعر از اثار استاد شهریار الهامات فراوان گرفته است.
۱۳ عنوان کتاب شعر ترکی از جمله «وجدانی عذابا سالما، قره بادیمجان، حقیقت نامه، بیزیمده آللاهیمیز وار و گول اورگین آچیلسین» از این شاعر توانمند چاپ و منتشر شده است.
باباعلی جوانمرد که یکی از اساتید شعر ترکی در آذربایجان‌غربی بود، ظهر امروز بر اثر بیماری و در ۶۸ سالگی دارفانی را وداع گفت
 
در پی درگذشت این شاعر طنزپرداز، حجت الاسلام ناصر خدایاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی، پیام تسلیتی صادر کرد. در این پیام آمده است:
خبر درگذشت استاد باباعلی جوانمرد، شاعر طنزپرداز و خوش قریحه موجب  تالم  و تأثر اینجانب گردید، بابا علی جوانمرد از شاعران طنزپرداز و خوش ذوق و قریحه ارومیه بود. در طول عمر گرانمایه خود آثار ادبی و کتاب‌های شعر  پرباری را از خود به یادگار گذاشتند و اشعار نغز و زیبایی را با مضامین مختلف طنز و اجتماعی سروده‌اند. فقدان این شاعر خوش و ذوق و قریحه مایه اندوه و تاسف اهالی شعر و ادب استان شد. درگذشت این شاعر گرانقدر را به جامعه فرهنگ و ادب استان بویژه مردم هنردوست ارومیه تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه خداوند متعال، علو درجات آن مرحوم و صبر و شکیبایی برای بازماندگان معزز آن شاعر فقید آرزومندم.
روحش شاد و یادش گرامی
۱۹ شهریور ۱۴۰۰ ۲۳:۲۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید