اخبار

دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی با شخصیت‌های فرهنگی و هنری مهاباد

دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی با شخصیت‌های فرهنگی و هنری مهاباد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر ناصر خدایاری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، در سفر یک روزه به شهرستان مهاباد با "سیدمحمد صمدی" مولف و تاریخ‌نگار و "قاسم موئیدزاده" شاعر مهابادی دیدار کرد و از خانواده مرحوم "سلیمان محمدیانی" مسوول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد که طی هفته اخیر دارفانی را وداع گفت، دلجویی کرد.

در دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی با هنرمندان مهابادی "ایرج شجاعی" فرماندار این شهرستان، "ارشاد هناره" کارشناس برنامه و بودجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی، "سیامند جوانبخت" رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد، رضا علافی سلماسی مدیر روابط عمومی اداره کل و جمعی از خبرنگاران خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری این شهرستان نیز حضور داشتند.

حجت‌الاسلام خدایاری در نشست با کارکنان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد اظهار کرد: در حالیکه شیوع ویروس کرونا بسیاری از فعالیت‌ها را به تعطیلی کشاند، بدلیل اهمیت امر اطلاع رسانی، شاهد  تلاش بی‌وقفه فعالان عرصه رسانه و ارتباطات بودیم.

وی افزود: در بازه زمانی که شیوع کرونا در استان و شهرستان به اوج خود رسیده بود بیش از 22 جلسه در راستای هماهنگی و برنامه ریزی‌های امور هنری صورت گرفت.

خدایاری تصریح کرد: شیوع کرونا مانع از ادامه برنامه‌ها و رویدادهای هنری نشد و در این مدت شاهد برگزاری جشنوارەها و همایش‌های مجازی موفقی بودیم.

در این نشست تندیس و لوح تقدیر سومین جشنواره سراسری داستانک کوردی هاژه نیز از سوی دبیر اجرایی جشنواره به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی اهدا شد.

دومین برنامه سفر یک روزه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی به دیدار با "سیدمحمد صمدی" مولف و تاریخ‌نگار این شهرستان اختصاص یافت و در آن حجت‌الاسلام خدایاری ضمن تقدیر از تلاش‌های پژوهشگر و تاریخ نگار مهابادی اظهار کرد: فرهنگ در جامعه ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بخش‌های زیادی از اقتصاد، سیاست و بخش‌های دیگر جامعه از مقوله فرهنگ متاثر است.

وی افزود: اگر در جامعه‌ای فرهنگ ارتقا پیدا کند سایر بخش‌های جامعه نیز به تبعیت آن، تقویت شده و مشکلات کمتری دامن‌گیر آن جامعه خواهد شد.

خدایاری تصریح کرد: برخی افراد سازه‌های شهری مانند آسمان‌خراش، اتوبان و پُل را مظهر تمدن و سرمایه می‌دانند اما هنرمندان و اصحاب قلم و اندیشه سرمایه‌های واقعی هر جامعه هستند. بسیاری از سازهای شهر که با هزینه‌های زیادی احداث شدند به مرور زمان فرسوده می‌شود و باید سازه‌های جدیدی جایگزین آنها شود اما هنرمندان اصحاب قلم و اندیشه با ممارست و تلاش خود در جامعه جایگاهی پیدا کردند و جایگزینی برای آنها وجود ندارد.
 
فرماندار مهاباد نیز در این دیدار اظهار کرد: دیدار و دلجویی از هنرمندان و قدردانی از هنرمندان و شخصیت‌های فرهنگی یک وظیفه عمومی است و علاوه بر مسوولان مردم نیز باید در این امر مشارکت داشته باشند.

ایرج شجاعی افزود: هنرمندان شب‌ها و روزهای گرانبهای عمر خود را صرف خلق آثار هنری می‌کنند تا بتوانند با آن دردی از دردهای جامعه را مداوا کنند و این امر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

سید محمد صمدی نیز در این دیدار ضمن تقدیر از مسوولان اظهار کرد: همیشه خود را یک معلم دانسته و در همین راستا نیز برای اعتلای فرهنگ منطقه و شهرستان تلاش کرده‌ام.

وی افزود: اگرچه محدودیت‌های مالی و نبود امکانات موجب شد جهت حفظ کیفیت بیشتر پژوهش‌ها، محدوده مورد مطالعه را در مقیاس کوچکتری انتخاب نمایم، اما همیشه در تلاش بوده‌ام که یافته های تحقیقاتی خود را گسترش دهم.

 در این دیدار سید محمد صمدی پژوهشگر و تاریخ نگار مهابادی از سوی مسوولان مورد تجلیل قرار گرفت.

مسوولان شهرستان و استانی در سومین برنامه خود با قاسم موئیدزاده شاعر نامی مهاباد نیز دیدار کردند.

حجت‌الاسلام خدایاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در این دیدار اظهار کرد: هنرمندان با خلق آثار هنری و انتزاعی، خوراک فکری برای جامعه تولید می‌کنند و پویایی و سرزندگی را به جامعه می‌بخشند و برای زنده‌نگهداشتن جامعه مفید و موثر هستند.
وی افزود: هنرمندان مانند کتاب‌های بزرگ پر رمز و راز هستند و مطالب آنان پس از سالها مورد مطالعه و تحقیق دیگران قرار می‌گیرد در حالی که تنها تعداد اندکی از افراد به ژرفای وجود هنرمندان پی می‌برند.
وی با اشاره نقش هنرمندان در اعتلای فرهنگ جامعه اظهار داشت: جامعه‌ای که در آن هنرمندان مورد احترام و تجلیل قرار گیرد، فرهنگ بیشتر رشد می‌کند و افراد زیادی در راستای هنر گام بر می‌دارند.

ایرج شجاعی فرماندار مهاباد نیز در این دیدار با اشاره به سابقه هنری این شهر اظهار کرد: مهاباد از قدیم الایام شهر انسان‌های هنرمند و شاعران نامی و مشهوری مانند ماموستا "هه‌ژار"، ماموستا "هیمن" و "وفایی" بوده و این شهر همواره مهد ادب و هنر بوده است.

وی افزود: یکی از مشخصه‌های مهم هنرمندان و شاعران مهاباد، مردمی بودن آنان است و به همین خاطر در طول تاریخ هنرمندان این شهر در بین اقشار مختلف مردم از جایگاه والایی برخوردار بودەاند.

 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی به همراه "ایرج شجاعی" فرماندار این شهرستان، "ارشاد هناره" کارشناس برنامه و بودجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی، "سیامند جوانبخت" رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد با حضور در منزل مرحوم سلیمان محمدیانی، مسوول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد که هفته قبل دارفانی را وداع گفت، از خانواده این مرحوم دلجویی کرند.
اهدای کتاب هنرمندان مهابادی به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی، قرائت شعر به زبان‌های کوردی و فارسی و گرفتن عکس یادگاری از حاشیه‌های این دیدار بود.

سیدمحمد صمدی متولد سال 1329 در شهرستان مهاباد است که بازنشسته اداره آموزش و پرورش این شهر است و از سال 1352 همکاری خود را هفته‌نامه‌های مطبوعات مختلف آغاز کرده و هم اکنون دارای چندین مقاله و تالیف علمی و ادبی در زمینه‌های مختلف است که مهمترین کتاب وی به نام "تاریخ مهاباد" چاپ شده است.

قاسم موئیدزاده متخلص به "هه‌لو" از شاعران مشهور و معاصر مهاباد است که چندین دهه در زمینه سرودن اشعار کوردی و فارسی فعالیت دارد.

۲۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۳۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید