اخبار

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی عنوان کرد

ارسال ۸۴۲ اثر به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره فیلم و عکس استان

ارسال ۸۴۲ اثر به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره فیلم و عکس استان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: ۸۴۲ اثر به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره فیلم و عکس استان ارسال شده و مورد داوری قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی،  مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره فیلم و عکس  با حضور هنرمندان، عکاسان و پیشکسوتان عرصه سینما و فیلم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و با حضور حجت الاسلام ناصر خدایاری، مدیر کل فرهنگ و  ارشاد اسلامی، شهردار ارومیه، مسئولین استانی، پیشکسوتان سینما، فیلمسازان و عکاسان  برگزار و جوایز بخش‌های عکس و فیلم به برندگان اهدا شد.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین ناصر خدایاری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی، اظهار کرد: متاسفانه در استان ما به سینما توجه زیادی نمی‌شود و فقط 5 سینمای فعال داریم و اکثرا سینماها نیاز به بازسازی و تعمیرات اساسی دارند.

وی با بیان اینکه تاثیری که فیلم و عکس بر مخاطب دارد بسیار زیاد است، افزود: هر اندازه در حوزه فرهنگ سرمایه‌گذاری شود، نتایج ارزشمندی نصیب جامعه کرده و جامعه را به سمت رشد و بالندگی سوق می دهد.

حجت الاسلام خدایاری ادامه داد: برگزاری جشنواره های فیلم و عکس و جشنواره هایی از این نوع، فرصتی برای مطلع شدن از استعدادهای استان و برنامه ریزی برای رشد آنها پدید می آورد

وی با بیان اینکه همانگونه که فیلم تاثیری شگرف بر مخاطب می‌گذارد عکس نیز از این قاعده مستثنی نیست و می‌تواند هزاران پیام با ارزش را به مخاطب داده و دنیای دیگری در برابرش خلق کند، ادامه داد: کشورهای دیگر درآمدهای کلانی از صنعت سینما کسب کرده و در عین حال داشته‌های تاریخی و فرهنگی خود را با سینما به دنیا معرفی کرده‌اند که باید از این ظرفیت استفاده بیشتری شود.

 در ادامه مراسم احسان مهدیان، رییس انجمن سینمای جوانان آذربایجان‌غربی نیز گفت: ۸۴۲ اثر به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره فیلم و عکس ارسال شده بود که از این تعداد ۷۵۶ اثر عکس است که از این تعداد  ۴۵۴ اثر تک عکس و ۲۷ مجموعه ۳۱۱ قطعه‌ای از ۶۵ عکاس مرد و 22 عکاس زن ارسال شده بود.

 وی افزود: عکس‌های ارسالی از شهرستان‌ های ارومیه، میاندوآب، مهاباد، ماکو، خوی  و سردشت بوده است.

رییس انجمن سینمای جوانان آذربایجان‌غربی اظهار داشت: همچنین ۸۶ عنوان فیلم نیز به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد ۵۴ فیلم داستانی، ۲۳ فیلم مستند، پنج فیلم تجربی و سه فیلم انیمیشن بود.

مهدیان ادامه داد: فیلم های ارسالی از ۹ فیلم‌ساز خانم و ۴۶ فیلم‌ساز مرد و از شهرستان‌های چالدران، میاندواب، اشنویه ، چایپاره، ماکو، مهاباد، بوکان، ارومیه و سردشت بود.

گفتنی است؛ براساس رای هیئت داوران در بخش فیلم جایزه بهترین صداگذاری به صداگذاری فیلم «سورا» کاری از محمدرضا میناپور اختصاص یافت، همچنین عنوان بهترین تدوین به تدوین فیلم « ژیوار»  بهنام درویش‌پور تعلق گرفت و بهترین تصویربرداری به «کارنیکا» به تصویربرداری کریم محمودی اختصاص یافت.

همچنین طبق رای هیئت داوران جایزه بهترین فیلمنامه هم به مریم صمدی برای فیلمنامه «کارنیکا» تعلق گرفت.

دربخش کارگردانی نیز هیات داوران لوح سپاس و جایزه بهترین کارگردانی را به پدرام پیران برای کارگردانی فیلم تجربی «موزه»  اهدا کرد و همچنین عنوان دیگر بهترین کارگردانی به کارگردان فیلم مستند «سازی ناساز»، به شاهین کریمی اختصاص یافت.

در بخش فیلم داستاني هم جایزه بهترین کارگردانی به سینا الیاس زاده برای فیلم داستانی «سمفونی» اهدا شد و براساس رای هیئت داوران از کارگردان فیلم «بخت سفید» در خصوص دریاچه ارومیه هم تجلیل شد.

 هیئت داوران دربخش عکس، لوح تقدیر بخش تک عکس را به ترتیتب به یوسف ندیم پور و المیرا صادقی اهدا کرد و برگزیدگان بخش عکس تک عکس را وحید رضوی، حمید حمزه پور، مجتبی اسماعیل زاده، حسن دهقان دوست و برگزیده مجوعه عکس را به سیما حسن زاده اهدا کرد.

در این مراسم همچنین «حیدر حاتمی» بازیگر فیلم «آرپاچای » مورد تجلیل قرار گرفت

۲۱ شهریور ۱۳۹۹ ۲۳:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید