به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

بیانیه داوران سومین کنگره ملی شعر عقیله العرب

بیانیه داوران سومین کنگره ملی شعر عقیله العرب
بسم الله الرحمن الرحیم
پیامبر اکرم (ص) خطاب به حسان بن ثابت فرمود: "ای حسان! تا زمانی که در باره ما اهل بیت (ع) شعر می سرایی؛ به واسطه روح القدس مورد تایید قرار می گیری"

بی شک این کلام نورانی رسول اکرم (ص) شامل همه شاعران اهل بیت (ع) و سخنوان آیینی در همه زمانها و مکانها می شود؛ مادامی که شاعران در مسیر حق و نشر فرهنگ خاندان نبوت و امامت گام برمی دارند و نیت شان الهی است موید به تاییدات حق تعالی و مورد عنایت آل رسول (ص) هستند.
البته شعر شاعران بزرگ و معاصر ائمه اطهار (ع) مثل کمیت اسدی، سید حمیری، سفیان عبدی، دعبل خزاعی و دیگران، هم دارای اصول و فنون شعری و سخنوری در حد عالی است و هم سیراب از آبشخور زلال معرفه الله، معرفه النبوه، معارف قرآنی، آرمانهای ولایی و فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت (ع).
به یقین شعری که با محوریت اهل بیت (ع) سروده می شود همواره باید هم سرشار از عناصر خلاقانه شاعرانه و مزین به آرایه های طبیعی ادبی باشد و هم مشحون از معرفت و شناخت.
امروز که به یاری خدا سومین کنگره ادبی و ملی عقیله العرب بانوی صبر و معرفت، مظهر  عبودیت حق حضرت زینب کبری و نیز مدافعان با معرفت حرم حریم ولایت را با حضور شما شاعران اهل بیت (ع) در ارومیه برگزار می کنیم، ضمن سپاس از همه شاعران شرکت کننده و حاضران در مراسم، به استحضار می رساند که داوران کنگره، با این دیدگاه اشعار رسیده به دبیرخانه کنگره را مورد بررسی قرار داده و برگزیدگان و منتخبان را معرفی کرده اند.
شایان ذکر است که داوران در بررسی اشعار بدون اطلاع از اسامی، بر اساس کدگذاری دبیرخانه، و صرفا با رعایت نقاط قوت و ضعف هر اثر از لحاظ عناصر شعری و درونمایه معرفتی به بررسی و داوری و گزینش آثار پرداخته و امتیاز داده اند و معیار داوری فقط اصول ادبی و خلاقیت شاعرانه و جنبه های معرفتی بوده که نتیجه داوری و منتخبان دو بخش اصلی و جنبی طی صورت جلسه ای با امضای داوران به دبیرخانه کنگره اعلام شده است
از خدای زینب کبری و مدافعان حرم؛ توفیقات روزافزون شعرای گرامی به ویژه برگزیدگان و منتخبان و نیز برگزار کنندگان کنگره را آرزو می کنیم.
                 و من الله التوفیق

✍ داوران سومین کنگره ادبی عقیله العرب:
- علی حنیفه
- مصطفی قلیزاده علیار
- محمد میلانی
        ارومیه - 97/10/20
۲۰ دی ۱۳۹۷ ۱۷:۳۹
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500