به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

برگزاری نشست تخصصی تعامل اقوام، ادیان، مطبوعات و رسانه ها

برگزاری نشست تخصصی تعامل اقوام، ادیان، مطبوعات و رسانه ها
برگزاری نشست تخصصی تعامل اقوام، ادیان، مطبوعات و رسانه ها با حضور محققان و برندگان هفتمین سمینار تعامل اقوام، ادیان، مطبوعات و رسانه ها
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی  آذربایجان غربی ،نشست تخصصی تعامل اقوام، ادیان، مطبوعات و رسانه ها عصر روز پنج شنبه با حضور محققان و برندگان هفتمین سمینار تعامل اقوام، ادیان، مطبوعات و رسانه ها برگزار شد و از مقالات برتر تجلیل به عمل آمد.
حجت الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در این نشست گفت: موضوع ایجاد وحدت بین اقوام و ادیان "علمی و فرهنگی" است.
حجت الاسلام ناصر خدایاری افزود: ما در بخش فرهنگی مشکل داریم از این رو اختلافات با طرح علمی موضوع و برگزاری سمینارهای مختلف رفع نمی شود.
وی افزود: اختلاف در لایه های پایین جامعه وجود دارد و این عوام هستند که مشکل سازند، کمااینکه دین ها درست تفسیر نمی شود و این به زندگی اجتماعی و اقتصادی ما سرایت پیدا می کند.
خدایاری تصریح کرد: نکته مهم دیگر این است که ما می خواهیم براساس چه چیزی به وحدت برسیم، همسو و یکی شویم که در این بین دو مبنای غربی و دینی وجود دارد.
وی با بیان اینکه ما به دنبال ایجاد وحدت بر مبنای دینی هستیم، خاطرنشان کرد: مبانی غربی بر اساس اومانیسم (انسان شناسی غربی)، سکولاریسم (جدایی دین از سیاست)، راسیونالیسم (خردگرایی یا عقل‌گرایی)، ساینتیسم (علم گرایی)...و ناسیونالیسم (ملی گرایی) است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در عین حال ادامه داد: اسلام توانایی برقراری امنیت و آسایش لازم را دارد، می تواند انسان ها را زیر چتر واحد جمع کند، همه را به یک چشم ببیند، حقوق شهروندی در قالب اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و عدالت اجتماعی در همه شئون را تامین کند اما مشروط به اینکه مسلمانان به بلوغ لازم برسند و ظرفیت خود را افزایش دهند.
 خدایاری با تصریح به اینکه ما در مسئله ملت سازی دچار فقر هستیم و چون ملت نیستیم دچار واگرایی هستیم، متذکر شد: اگر ملت شویم دیگر شیعه و سنی معنا ندارد بنابراین برای حل مشکل باید از خود شروع کنیم و یکدیگر را بپذیریم که در اینصورت خیلی از مسائل حل شدنی است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی اضافه کرد: آفت ها را باید از توده مردم و خیلی از علما که عوام گرا هستند زدود در اینصورت وحدت در جوامع ایجاد می شود و دین استحاله نمی شود.
رییس مرکز مطالعات ادیان و اقوام آذربایجان دانشگاه ارومیه نیز گفت: آذربایجان غربی دارای ظرفیت های زیادی در خصوص تنوع قومیتی و آثار باستانی دینی است که این را فرصت می دانیم و برای کشور ما افتخارآمیز است.
سیدمحمد صالحی افزود: در جهان معاصر اخلاق در انحصار دین یا مذهب خاصی نیست.
وی ادامه داد: اخلاق از محصور و محبوس بودن و مظلومیت خارج شده است و امروز اخلاق الهی در دنیا که انبیا در تمام ادیان به صورت سلسله وار دنبالش کردند تسری پیدا کرده است.
وی یادآور شد: هویت قومی در نظام جمهوری اسلامی ایران جزیی از هویت ملی است و این یکی از سیاست های راهبردی ماست، اگر هویت قومی خود را از یاد ببریم دچار ذلت و خواری خواهیم شد اما یادمان باشد که زبان، رنگ، تیره و تبار و لهجه افتخار نمی آورد، افتخار ارزش های انسانی و اخلاقی است که در دین مبین اسلام مصادیق آن بیان شده است.
به گفته صالحی، ظرفیت دینی و قومی موجود در آذربایجان غربی در صورت توجه می تواند دروازه های توسعه را به روی این استان بگشاید.
وی در خصوص ضرورت تاسیس دانشگاه ادیان و مذاهب در آذربایجان غربی نیز گفت: اگر بنا باشد که دانشگاه و مرکزی در رابطه با وحدت اقوام و ادیان فعالیت و تحقیق داشته باشد جای آن استان آذربایجان غربی است که براساس نشست هایی که داشتیم این موافقت جلب شده و امام جمعه ارومیه نیز موافقت کردند.
مسئول گروه رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت :تعداد آثار رسیده به دبیرخانه سمینار 80 اثر بود که از 12 مقاله برتر تجلیل به عمل آمد.
در ادامه نشست، محققان و نویسندگان مقالات برتر دیدگاه های خود را بیان کردند و مراسم با تجلیل از آنها به پایان رسید.
۱۰ آذر ۱۳۹۷ ۰۰:۴۶
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500