به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

کودکان پیشقراولان فرهنگ کتابخوانی هستند

کودکان پیشقراولان فرهنگ کتابخوانی هستند
مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی : باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان، فرصت خوبی برای ترغیب مردم به کتاب خواندن هستند که با هدف ترویج روحیه و فرهنگ کتاب‌خوانی گروهی تشکیل شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی ، حجت الاسلام  والمسلمین دکترناصر خدایاری  مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی عصر روز چهارشنبه مورخ 97/9/7در مراسم«باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» گفت: کمک به افزایش سرانه مطالعه میان کودکان و نوجوانان، تقویت فرهنگ گفت‌وگو و تقویت استدلال و مهارت در بحث و قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در کودکان و نوجوانان، آشنایی بچه‌ها با محیط‌های مرتبط با کتاب همچون کتابفروشی، کتابخانه و تبدیل فضاهای عمومی موجود به فضاهایی مناسب برای مطالعه فردی و گروهی، گسترش فرهنگ همکاری و مشارکت در انجام یک کار گروهی، پیشرفت تحصیلی از راه برنامه‌ای سرگرم‌کننده میان کودکان و نوجوانان، ارتباط بین اهل قلم و کودکان و نوجوانان و کمک به گسترش تبلیغ و معرفی کتاب از دیگر اهداف تشکیل باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان است.

باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان گروه‌های کتابخوانی هستند که با حضور ۱۲ کودک یا نوجوان برای مبادله کتاب و خواندن کتاب‌های مبادله شده زیر نظر یک مربی بزرگسال تشکیل می شود و پس از ثبت در دبیرخانه مرکزی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان فعالیت می‌کند.

«باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» در ارومیه نیز فعالیت خود را آغاز کرده است  که جشن کتاب سومین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان در محل سالن جلسات خانه مطبوعات آذربایجان غربی برگزار شد.

در بخشی از این همایش مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: باشگاه های کتابخوانی ممارست و تمرین جمع خوانی است و این حالت جمعی داشتن کمک می کند به اینکه ما کاری را با تعامل پیش ببریم و به مقاصدی که مدنظر است، دست یابیم.

حجت الاسلام دکتر ناصر خدایاری با بیان اینکه آشنایی با کتاب و کتابخوانی باید از همان دوران کودکی آغاز شود، اظهار داشت: کودکان پیشقراولان و آوانگارد فرهنگ کتابخوانی هستند.

وی با اشاره به ارتقای فرهنگ عمومی با ترویج کتابخوانی، به این نیز اشاره کرد که بستر تحول اجتماعی و فرهنگی از مجرای کتاب خوانی رقم می خورد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: نسل جوان به فهم، درک، اندیشه، رویکرد، طرز تلقی و برداشت های نو اهمیت قائل هستند.

به گفته خدایاری اگر قرار است اتفاقی بیفتد از رهگذر خوانش های جدید خواهد بود که باید زمینه را برای کودکان و نوجوانان فراهم کنیم.

محمد رمضانی عضو کانون نویسندگان کودک و نوجوان کشور نیز در این همایش حضور داشت. وی در سخنانی بر اهمیت کتاب و کتابخوانی تاکید کرد.

رمضانی «جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» را جریان اثرگذاری دانست و افزود: این مسیر می تواند به جریان سازی فرهنگی و رشد سرانه مطالعه منجر شود و در تقویت نسل کتاب‌خوان آینده کمک کند.

عضو کانون نویسندگان کودک و نوجوان کشور ادامه داد: متاسفانه امروزه شبکه های مجازی و اجتماعی و به تعبیری مطالعه تلگرامی کم کم جایگزین مطالعه مکتوب از جمله کتابخوانی شده اند.

وی متذکر شد: گرایش بیشتر مردم به فضای مجازی باعث شده نه تنها سرانه مطالعه کم شود بلکه به دلیل نبود مطالعه و بی توجهی به تلفظ و نوشتار صحیح کلمات، جملاتی با انبوهی از غلط های املایی در فضای مجازی منتشرشود که این روند چندان خوشایند نیست.

این مراسم با تجلیل از فعالان عرصه کتاب به پایان رسید.

۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500