به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

مطالعه تلگرامی جایگزین کتابخوانی در کشور شده است

مطالعه تلگرامی جایگزین کتابخوانی در کشور شده است
عضو کانون نویسندگان کودک و نوجوان کشور گفت: با بروز پدیده هایی نظیر شبکه های اجتماعی، کتابخوانی در کشور کاهش یافته و به جای آن مطالعه تلگرامی افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی ،محمد رمضانی روز چهارشنبه در جشن کتاب سومین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان در ارومیه افزود: گرایش بیشتر مردم به فضای مجازی باعث شده نه تنها سرانه مطالعه کم شود بلکه جملاتی با انبوهی از غلط های املایی در فضای مجازی منتشرشود که این روند چندان خوشایند نیست.
وی بیان کرد: علت وجود انبوه غلط های املایی در فضای مجازی نبود مطالعه و بی توجهی به تلفظ و نوشتار صحیح کلمات است.
حجت الاسلام  والمسلمین ناصر خدایاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز در این مراسم با بیان اینکه بهترین زمان برای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی دوران کودکی است، گفت: کودکان پیشقراولان فرهنگ کتابخوانی هستند و پیوند این قشر با کتاب افقی روشن در برابر جامعه می گشاید.
مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی ادامه داد: نسل جدید با مطالعه کتاب و بررسی و پژوهش مطالب به دست آورده از آن زمینه ساز آینده ای درخشان برای جامعه است که باید از این فرصت بهره ببرد.
وی اضافه کرد: با توجه اینکه قرآن کریم ظرفیت خوانش ها و تفسیرهای جدید را دارد، بنابراین نسل جوان به بهترین شکل می تواند این کتاب آسمانی را جهانی کند.
وی به نقش موثر باشگاه های کتابخوانی در ترویج فرهنگ مطالعه اشاره کرد و افزود: کارهایی که به شکل جمعی صورت می گیرند نتایج مثبتی به همراه می آورند چنانکه در جمع خوانی قرآن سه هزار نفر کنارهم قرار گرفته و از همدیگر روحیه گرفته و قدمهای خوبی در زمینه مطالعه قرآن بر می دارند و بر همین اساس نیز جمعی بودن کار باشگاه های کتابخوانی فرهنگ مطالعه را با قوت بیشتری در بین نسل جوان تقویت می کند.
کمک به افزایش سرانه مطالعه میان کودکان و نوجوانان، تقویت فرهنگ گفت‌وگو و مهارت در بحث، پرورش قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در کودکان و نوجوانان، آشنا کردن بچه‌ها با محیط‌ های مرتبط با کتاب همچون کتابفروشی، کتابخانه و تبدیل فضاهای عمومی موجود به فضاهایی مناسب برای مطالعه فردی و گروهی، گسترش فرهنگ همکاری و مشارکت در انجام یک کار گروهی، پیشرفت تحصیلی از راه برنامه‌ای سرگرم‌ کننده میان کودکان و نوجوانان، کمک به تاسیس و تقویت کتابخانه‌های کوچک کلاسی، مهدکودکی، کانونی، آپارتمانی، محله‌ای، مسجدی و ارتباط بین اهل قلم و کودکان و نوجوانان از اهداف تشکیل باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان است.
باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان گروه‌های کتابخوانی هستند که با حضور ۱۲ کودک یا نوجوان برای مبادله کتاب و خواندن کتاب‌های مبادله شده زیر نظر یک مربی بزرگسال تشکیل می شود و پس از ثبت در دبیرخانه مرکزی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان فعالیت می‌کند.

۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500