اخبار

بهبود وضعیت سینماهای استان باجذب سرمایه گذار بخش خصوصی

بهبود وضعیت سینماهای استان باجذب سرمایه گذار بخش خصوصی
مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی:یکی از دغدغه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بهبود وضعیت سینماهای استان است که جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی آذربایجان غربی،حجت الاسلام والمسلمین دکترناصرخدایاری مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی ،صبحگاه /روز یکشنبه /29مهر درجلسه ای با حضور  رئیس حوزه هنری استان، مشاور مدیر کل در وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی و کارشناس امور سینمایی استان وجمعی ازخبرنگاران برگزار شد،تصریح کرد: یکی از دغدغه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بهبود وضعیت سینماهای استان است که جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به استقبال سرمایه گذاران برای بهینه سازی سینماهای استان تاکید کرد از لوازم اشتغال "سرمایه گذاری" و از لوازم سرمایه گذاری "وجود امنیت سرمایه گذاری" است لذا فضا باید برای حفظ سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم شود ضمن اینکه طرفین متعهد و ملزم به اجرای کامل مفاد قرارداد هستند.

دکترخدایاری اختصاص سه میلیارد تومان ازسوی سازمان برنامه و بودجه کشور و آورده پنج میلیارد تومانی سرمایه گذار بخش خصوصی را گامی موثر در راستای بازسازی و احیا‌ی بافت فرسوده سینما‌های شهرستان ارومیه عنوان کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در عین حال توزیع عادلانه سرمایه های هنری در استان را ضروری دانست و توضیح داد: شهرستان ها نیز سهم دارند اما مرکز استان نقطه آغاز است و گام به گام به سمت نوسازی و تجهیز سینماهای شهرستان ها حرکت می کنیم.

وی بر لزوم ایجاد شهرک سینمایی در استان تاکید کرد و گفت: ایجاد شهرک سینمایی می تواند به پایداری سینماهای استان کمک کند لذا ایجاد این شهرک در منطقه آزاد ماکو و ارومیه را مدنظر داریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، آسیب شناسی از وضعیت موجود را ضروری دانست و افزود: سینما تافته جدا بافته از دیگر ساختارهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نیست و طبیعی است سایر حوزه ها باید رشد یابند تا وضعیت سینماها هم بهتر شوند.

ایشان با بیان اینکه آذربایجان غربی جزو استان های کم برخوردار است، متذکر شد: 16 استان کم برخوردار در کشور وجود دارد که آذربایجان غربی رتبه شانزدهم را داراست لذا نباید انتظار داشته باشیم که وضعیت سینماهای ما بهتر از اقتصاد و سایر حوزه ها باشد.

کارشناس امور سینمایی و سمعی و بصری اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی آذربایجان غربی در این نشست گفت که در حال حاضر 22 سینما در استان آذربایجان غربی وجود دارد که از این تعداد 13 سینما در تملک حوزه هنری استان بوده ، که از این تعدادیک سینما در شهرستان ارومیه و یک سینما در خوی فعال هستند.وی تعداد سینماهای بخش خصوصی را نیز چهار سینما اعلام کرد.شهرستان های چالدران، چایپاره، پیرانشهر، شوط و پلدشت فاقد سینما هستند، سالنهای مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان های خوی، میاندوآب، بوکان و مهاباد در سال گذشته تبدیل به سینما شده اند به طوری که از 17 شهرستان استان پنج شهرستان دارای پرده نمایش هستند و پیش بینی می شود سه شهرستان دیگر به این سیستم تجهیز شوند.

وی نسبت شهرستان های دارای پرده نمایش فیلم به کل شهرستان های استان را 29.4 درصد اعلام و عنوان کرد که استان از نظر برخورداری از پرده نمایش در سطح کشور رتبه 12 را به خود اختصاص داده است.براساس سرشماری 95 در سطح کشور به ازای 286 هزار و 474 نفر یک سینما وجود دارد که این رقم در استان به ازای 362 هزار و 802 نفر یک سینماست.

ایشان به طرح سینما سلام یا سینما سیار نیز اشاره کرد و گفت: طرح سینما سلام با نصب دستگاه های سینما سیار و نمایش فیلم در شهرهای فاقد سینما اجرا می شود که تاکنون یک دستگاه به انجمن سینمای جوان واگذار شده است و طبق هماهنگی های به عمل آمده سه دستگاه دیگر در شهرهای فاقد سینما نصب می شود.

رئیس حوزه هنری آذربایجان غربی نیز در سخنانی گفت: یکی از مشکلات اساسی در برون رفت از مشکلات موجود و بهینه سازی سینماها به نگاه مسوولان استانی در سال های گذشته برمی گردد که اجازه حرکت ها را نمی داد.البته با توجه به پیگیری های مردمی، رسانه ها و دیدگاه خاصی که در اداره کل ارشاد وجود دارد روزهای خوبی برای حوزه سینما خواهیم داشت.

رئیس امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان غربی نیز سینما را یکی از مهمترین شاخص های فرهنگی هر استان عنوان و تصریح کرد که سینما امروز به عنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی در بالا بردن سطح فرهنگی و هنری در جوامع مطرح است و متأسفانه علی رغم این جایگاه ارزنده، سینماهای آذربایجان غربی از شرایط خوبی برخوردار نیستند و باید به عنوان مهمترین اصل مورد توجه جدی مسوولان استان قرار گیرد.

مشاور اجرایی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی به عنوان دیگر سخنران این نشست گفت که سینماهای استان با وجود داشتن پتانسیل های لازم از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند و تلاش داریم سرمایه گذاران بخش خصوصی را جذب کنیم.

سید میکائیل محمدی اضافه کرد: در راستای تحقق وعده ما در ماه های گذشته برای ساخت وساز پردیس سینمایی مجلل در استان و بازسازی مجدد سینماهای شهرستان ارومیه بازدید میدانی به همراه سرمایه گذاران انجام گرفته است.

وی از استقبال سرمایه گذاران در زمینه بهینه سازی سینماهای مرکز استان خبر داد و تاکید کرد که باید بسترهای لازم در خصوص جذب و حفظ سرمایه گذاران فراهم شود.

محمدی با اشاره به اینکه استارت آغاز پروژه های عملیاتی در خصوص سینماهای استان طی دو ماه آینده آغاز می شود، رقم سرمایه گذاری را بیش از پنج میلیارد تومان اعلام کرد.

مشاور اجرایی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تخریب و تبدیل سینما آزادی به پردیس سینمایی مجلل، بازسازی سینما انقلاب و تبدیل آن به دو یا سه سالن کوچک با حفظ بافت سنتی، بازسازی سینما ایران و افزایش ظرفیت آن به یک هزار نفر را از جمله برنامه های سرمایه گذاران بخش خصوصی عنوان کرد.


۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۰۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید