اخبار

اولین جلسه کمیته تخصصی اندیشه ورزان شورای فرهنگ عمومی استان آذربایجان غربی تشکیل گردید

اولین جلسه کمیته تخصصی اندیشه ورزان شورای فرهنگ عمومی استان آذربایجان غربی تشکیل گردید
اولین جلسه کمیته تخصصی اندیشه ورزان شورای فرهنگ عمومی با حضور مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی وتعدای از اساتید برجسته دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی،صبح روزچهارشنبه 17مهرماه در اتاق جلسات اداره کل تشکیل گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی،حجت الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی صبح امروز در اولین جلسه کمیته تخصصی اندیشه ورزان شورای فرهنگ عمومی استان آذربایجان غربی بااشاره به سر فصل های پانزده گانه مصوب شورای فرهنگ عمومی کشور و نیز مباحث جاری در خصوص شعار سال و اقتصاد مقاومتی اظهار داشتند : شورای فرهنگ عمومی مرجع رسیدگی به مسائل کلان فرهنگی است واعضای شورا در کنار هم به بحث های اجتماعی  ورود کرده واز ظرفیت های اعضای شورا در این زمینه استفاده می گردد.ایشان در ادامه جلسه به عناصر تشکیل دهنده قرهنگ ، مسأله سازی و مسأله یابی درست و حلّ تعارضات در حوزه فرهنگ عمومی با قواعد تعریف شده تأکید نمودند مبنی بر اینکه قواعد باید با جامعه ،ایدئولوژی ،مکتب ،ارزشهای ملی وارزشهای تعریف شده دینی سازگار باشد....

پیروز قادری کارشناس مسئول دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان گزارش مبسوطی از آخرین وضعیت شورا ، فعالیت های سال جاری ، چارچوب آیین نامه شوراهای فرهنگ عمومی استان ، طرح تشکیل کمیته تخصصی شورا و موارد مبتلابه در حوزه فرهنگ عموی استان را به اعضا تشریح نمودند .

-خانم دکترخسروانی استاد دانشگاه : در آخر طرحها پیشنهادات وجود دارد که آن پیشنهادات بایداجراشود متاسفانه تاحالا اجرا نشده است .ایشان اعلام آمادگی کردند تادرفرهنگی شدن هر گامی لازم باشد برداشته شود .  وی گفت من حتی برای فرهنگی شدن در محیط خانه نیز به فرهنگی بودن  احتیاج دارم واز کوچکترین محیط که محیط خانه است حتی محیط های دانشگاهی وکوچک تا محیط جامعه  ،مهندسی فرهنگی واجرای مسایل فرهنگی  شدن لازم است .فرهنگ حتی با ادبیات وسیاست هم در ارتباط است .در واقع همه چیز به فرهنگی بودن نیازدارد وی در آخر گفت شاخص ها تعیین شده  وهمه شاخص ها گفته شده که این استان به چه چیز نیاز دارد حدود 110مورد ما شاخص داریم که در این خصوص کار تحقیقی هم انجام شده است .

- دکترلطف الله زاده استاد دانشگاه :با نگرش علمی باید به این موضوع نگاه کرد .موضوعات اجتماعی وفرهنگی به نظر ادگار شاین به مصادیق کوه یخ است ما فقط ظاهر قضیه را می بینیم مردم سراسیمه  برای خرید کالاهای ضروری با مقدار پول موجود بیش از نیاز خرید می کنند اما غافل ازاینکه نحوه بهداشت نگه داری کالا های مصرفی درست نیست ایشان گفتند جامعه رااز کانالهای مختلف پایش می کنند. عمده ضربه ای که ما در داخل جامعه می بینیم خود تفهیمی های داخلی است همه ما واقف هستیم که در جامعه هنوز اتفاقی نیافتاده اماجامعه از نظر روانی مضطرب است. ایشان درآخر پیشنهاد کردند دو موضوعات دارای اولویت  انتخاب وبصورت تخصصی پیگیری شود..

-حجت الاسلام نوروزنژاد: با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی بالاترین نهاد تصمیم گیری مباحث فرهنگی استان  است وبیشتر حالت تصمیم گیری دارد نه اجرایی بااشاره به اهمیت کار فرهنگی از نظر مقام معظم رهبری که فرمودند من حاضرم در راه فرهنگ جانم را فدا کنم ، یادآور شدند بحث های فرهنگ عمومی بسیار گسترده وسیع است واینطوری نیست که بنشینیم وموضوع کوچکی را بحث کنیم ماباید به کارهای فرهنگی بهاءدهیم  . ایشان از دکتر خدایاری بخاطر داشتن دغدغه کاربردی وعملی شدن مباحث جلسات فرهنگ عمومی تشکر کردند.

-دکتر طباطبایی استاد دانشگاه :عزت ملت ایران ستودنی است .ملت ایران ملتی است که در تاریخ به فرهنگ معروف است .فرهنگی که ما داریم شاید الان قدرت مالی یک ایرانی کم شده  ولی از خیلی جهات از سایر جوامع سرتر است  .در دنیا نگاهها مختلف است .این نشان دهنده این است که ما یک الگوی فرهنگی گذشته داریم که این الگوی فرهنگی گذشته می تواند آبدیده ودر جامعه مطرح ومعرفی گردد.ملتی که تاریخش را نداندباید دوباره تاریخش را مطالعه کند....

در پایان مقرر شد دو موضوع از مباحث مهم در حوزه فرهنگ عمومی استان تعیین و با نگاه علمی و کاربردی دنبال گردد . ابراز امیدواری شد که با استمرار جلسات و نظرات اعلامی گامهای خوبی در این زمینه برداشته شود .

۱۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید