به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

تدوین دانشنامه جامع آذربایجان غربی یک ضرورت است

تدوین دانشنامه جامع آذربایجان غربی یک ضرورت است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی تدوین دانشنامه برای ثبت و معرفی ظرفیت ها و توانمندی های استان را ضروری دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی،حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر کریمی در نخستین جلسه اتاق فکر انجمن آثار مفاخر فرهنگی و بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان غربی اظهار داشت: تدوین دانشنامه، کاری دشوار و زمانبر است در همین راستا دقت و پشتکار لازم برای به ثمر رسیدن این پروژه ضروری است.

وی با بیان اینکه در تدوین دانشنامه باید واقع گرایی، واقع نگاری و مسائل علمی مدنظر قرار گیرد، افزود: بدون شک حرکت های فرهنگی نیازمند حمایت مسئولان در رده های مختلف است و امروز این حمایت ها در دولت تدبیر و امید و در استان به صورت جدی دنبال و پیگیری می شود.

کریمی معرفی استان به سایر استان های کشور را یکی از رسالت های مهم دانشنامه استان دانست و اضافه کرد: گنجاندن 11 مدخل در موضوعات مختلف از جمله جغرافیای طبیعی، ویژگی های منطقه ای، حوزه زمین شناسی، منابع خاک و آب، محیط زیست، اکوسیستم، جغرافیای دینی، اقتصادی، فرهنگی و تاریخی و تقسیمات کشوری، اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری، سبک زندگی، معرفی مشاهیر ادبی و علمی و نخبگان استان در تمام شهرستان های استان، زمانبر و پروژه ای چندساله است اما مهم این است فضایی ایجاد شود که این پروژه مهم فرهنگی آغاز و در سال های آتی نیز تداوم پیدا کند.

وی، آذربایجان غربی را از حیث قومی و فرهنگی متنوع دانست و گفت: حفظ هویت اقوام شاکله اصلی فرهنگی استان را شکل می دهد و برای حفظ آن باید تلاش شود که تدوین دانشنامه می تواند در این زمینه موثر باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی ادامه داد: دانشنامه جامع استان می تواند به عنوان منبعی معتبر برای علاقه مندان، پژوهشگران و محققان مورد استفاده قرار گیرد.

دولت موافق تهیه و تدوین دانشنامه جامع استان است

مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری آذربایجان غربی نیز در این نشست، گفت: تدوین دانشنامه استانی از اقدامات فاخری است که باید در حوزه فرهنگی استان انجام شود.

هوشنگ عطاپور بافت قومی و مذهبی، جایگاه علمی و فرهنگی و پیشینه غنی تاریخی استان آذربایجان غربی را از ضرورت های تدوین دانشنامه استان عنوان کرد.

وی افزود: تهیه و تدوین دانشنامه یکی از ماموریت های اصلی فرهنگ و ارشاد اسلامی است و دولت موافق اجرای چنین طرح هایی است.

عطاپور ارتباط موثر با بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان برای برون سپاری برخی از فعالیت ها را خواستار شد.

برگزاری مراسم نکوداشت اندیشمند اسلامی شهرستان تکاب دکتر سید یحیی یثربی در ارومیه

در ادامه این نشست برگزاری مراسم نکوداشت و تجلیل از اندیشمند و متفکر اسلامی تکابی سید یحیی یثربی به تصویب رسید.

قائم مقام اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: به منظور هفتاد و پنجمین سالگرد ولادت سید یحیی یثربی مراسم نکوداشتی در 27 مهرماه امسال در دانشگاه آزاد با حضور مقامات کشوری برگزار می‌شود.

پیروز قادر افزود: تفسیر قرآن این اندیشمند و متفکر اسلامی که پس از ماه رمضان به چاپ می‌رسد در مراسم نکوداشت رونمایی می‌شود.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۱۸
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500