به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

تدوین سند چشم‌انداز قرآنی وآمایش فعالیت‌های قرآنی در آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود

تدوین سند چشم‌انداز قرآنی وآمایش فعالیت‌های قرآنی در آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود
مسئول کارگروه قرآنی استان با بیان اینکه در سال ۹۵جلسات شورای توسعه فرهنگ قرآنی به صورت منظم و با برنامه برگزار شد، گفت: تدوین سند چشم‌انداز قرآنی و آمایش فعالیت‌های قرآنی استان از جمله مهمترین اقداماتی بود که در سال ۹۵ کلید خورد به گزارش روایط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی به نقل از خبرگزاری ایکنا آذربایجان غربی، مسئول کارگروه قرآنی استان راه‌اندازی مجمع مشاورین دستگاه‌های اجرایی را نیز از جمله اقدامات مهم سال ۹۵ بیان کرد و گفت: از طریق مشاورین قرآنی دستگاه‌های اجرایی پیگیر فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های اجرایی هستیم.
وی با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از محوری‌ترین ارگان‌های در حوزه فعالیت‌های قرآنی است، گفت: اداره ارشاد دبیرخانه فعالیت‌های قرآنی استان بوده و سازمان تبلیغات اسلامی مسئول نظارت و هزینه کرد بودجه‌ی قرآنی است.
وکیلی با بیان اینکه در این دو نهاد ما مشکلات ساختاری و نیروی انسانی داشتیم، تصریح کرد: خلاء‌های موجود در این دو نهاد شناسایی و تا حدودی مشکلات رفع شد.
وی با اشاره به اینکه مشکل جا و مکان مناسب از جمله مشکل موسسات قرآنی برای تربیت قرآن آموزان بود، اظهار کرد: طبق تفاهم نامه‌ای که بین هیات امنای برخی از مساجد و مدیران موسسات قرآنی منعقد شد؛ برخی از موسسات قرآنی که مشکل مکانی داشتند در مساجد مستقر شدند.
غفلت‌های قرآنی
قاری بین‌المللی قرآن با اشاره به اینکه کارگروه قرآنی استان وظیفه نظارت بر عملکردهای قرآنی دستگاه‌های اجرایی را دارد، گفت: عدم انگیزه و  فقدان تجربه لازم قرآنی در دستگاه‌های اجرایی موجب به کندی پیش رفتن فعالیت‌های صورت گرفته در استان شده و چون نگاه تخصصی به این حوزه صورت نمی‌گیرد، عملکرد دستگاه‌های اجرایی در حوزه قرآنی مطلوب نیست.
وی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره اوقاف و امور خیریه، دانشگاه و آموزش‌و پرورش از محوری‌ترین نهادهای موثر در حوزه فعالیت‌های قرآنی هستند، گفت: متاسفانه انگیزه و نیروی متخصص قرآنی در برخی از این نهادهای موثر استانی وجود نداشته و در نتیجه شاهد عملکرد ضعیف در حوزه فعالیت‌های قرآنی از سوی این نهادها هستیم.  
قاری بین‌المللی قرآن در راستای حل مشکلات بودجه در حوزه قرآنی گفت: راه‌اندازی مجمع خیرین قرآنی در سطح استان از ضروریات بوده و باید فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه صورت گیرد.
وی تخصصی‌سازی نیروهای اجرایی و تدوین سند چشم‌انداز قرآنی را از جمله مهمترین ضروریات در حوزه فعالیت‌های قرآنی عنوان کرد.
وکیلی با بیان اینکه عدم وجود همگرایی کافی بین گروه‌های فعال قرآنی از مهمترین آسیب‌های  اتحاد از مهم ترین آسیب جامعه قرآنی است، گفت: جهت ایجاد همگرایی بین فعالان قرآنی اقدامات مناسبی انجام شده که در راستای آن پیشکسوتان قرآنی در راس امور قرار می‌گیرد که در پیشبرد اهداف قرآنی موثر است.
افسوس قرآنی
وی به افسوس قرآنی خود اشاره کرد و گفت: متاسفانه در کشور ما جایگاه فعالان قرآنی خوب تبیین نشده و همیشه مشکلات فراوانی در این حوزه شاهد بوده‌ایم  که بخشی از این به عملکرد خود نهادهای قرآنی  و بخش دیگر آن به سیاستگذاری‌های کلان مربوط می‌شود
۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۰۳
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500