مفاخر استانحجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی

 

مجاهد نستوه حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی

 

ایشان  یکی از روحانیون مبارز در آذربایجان است. زندگی‌نامه، فعالیت‌ها و مبارزات ایشان، بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی در آذربایجان را تشکیل می‌دهد به طوری که انقلاب اسلامی در این خطه، بدون نام و یاد حسنی معنا و مفهوم نخواهد داشت. حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی

، در تیر 1306 در ارومیه به دنیا آمدند، و پس از آن که پدرشان  را در دوازده سالگی از دست دادند، با مادرشان  که نقش یک مربی دینی را در روستایشان بر عهده داشت، زندگی کردند. پس از کلاس ششم به تحصیل علوم دینی پرداختند . منطقه ای که حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی

در آن می زیستند، در سالهای نوجوانی و جوانی  ایشان  خاطرات سیاسی فراوانی از حضور احزاب و گروه های سیاسی دارد. حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی

در بخش نخست کتاب خاطراتشان  تلاش کرده اند  تا تصویری از وضعیت سیاسی و اجتماعی آن ناحیه را بر اساس آنچه شنیده بودند و مقداری را به چشم دیده بوند ، بیان کنند..  ایشان  در سال 1320 به توصیه مادرشان  یک اسلحه ورندل تهیه می کنند تا بتوانند از خود و خانواده اشان  در برابر رخدادها دفاع کنند. این نخستین آشنایی این طلبه جوان با اسلحه است که بعدها هیچ گاه از ایشان جدا نمی شود. و حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی در کتابشان  از کردهای دیارشان یاد می کنند که انسان های مستضعف و مهربان و باصفا و صادق و صمیمی هستند و دوست داشتنی. ایشان در جوانی شاهد ظهور حزب توده و ایادی آن در آن دیار داشتند   و از این مسأله نیز خاطراتی بیان کرده اند .

ایشان  پیش از انقلاب سر دفتری ازدواج و کشاورزی را داشتند. ایشان  از مخالفان دودمان پهلوی بود ند و به گفته خود از ۱۸ سالگی (قبل و بعد از انقلاب) همیشه اسلحه گرم به همراه داشته و به مبارزه مسلحانه با نظام پهلوی پرداختند. در ماه‌های انتهایی حکومت پهلوی هم از عوامل مؤثر در بسیج مردم علیه حکومت بود.ند.

پس از انقلاب

ایشان پس  از انقلاب ریاست کمیته‌های انقلاب در آذربایجان غربی را برعهده گرفتند و در عملیات مقابله با گروه‌های مسلح ضد انقلاب  با لباس نظامی و به‌طور مسلح شرکت می‌کردند.

ایشان  با ۷۷/۹ درصد آرا نماینده  دوره نخست مجلس شورای اسلامی بوده‌اند.

در ۱۴ فروردین ۱۳۹۰ و در جلسه اعضای هیئت دولت ایران، ایشان  «نشان درجه یک شجاعت» را از محمود احمدی‌نژاد دریافت کردند. به گفته خبرگزاری فارس، این نشان به‌خاطر سوابق مبارزاتی ایشان  پیش از انقلاب ۵۷، مبارزه با مخالفان در سال‌های نخست پس از پیروزی انقلاب و حضور در جنگ ایران و عراق به  ایشان  داده شده‌است..

ایشان  در سال ۱۳۹۲ به علت کهولت سن و بیماری از امامت جمعه و نمایندگی ولی فقیه در آذربایجان غربی کنار گذاشته شدند.

مجاهد نستوه حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۹۰ سالگی در اثر عفونت کلیه درگذشت..