مفاخر استانحجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر قریشی

 

حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر قریشی

 

سید علی‌اکبر قریشی( زاده ۱۳۰۷( بناب مجتهد شیعه، نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری هستند .  فرزند ایشان  سید مهدی قریشی هم‌اکنون نماینده ولی فقیه و امام جمعه ارومیه اند.

ایشان دروس فارسی را در مدارس ملی و مقدمات عربی را نزد پدر و مدرسه علوم دینی بناب فرا گرفته  و سپس جهت تکمیل تحصیلات خود در سال ۱۳۲۴ روانه حوزه علمیه قم گردیدند، در مدت هشت سال تحصیل در حوزه قم از محضر اساتیدی چون بروجردی، سلطانی و مجاهدی استفاده نمودند . در سال ۱۳۳۲ کمی پیش از وقوع کودتای ۲۸ مرداد و سقوط دولت مصدق به دعوت عده‌ای از اهالی ارومیه رحل اقامت در این شهر افکنده  و به کار تبلیغ و ارشاد و اقامه شعائر دینی پرداختند. در  کنار انجام وظایف معمول یک روحانی به کار مطالعه و تحقیق و نویسندگی همواره اهتمام ورزیده و آثار گرانقدری چون قاموس قرآن و تفسیر احسن الحدیث را تقدیم علاقه‌مندان علوم قرآنی نمودند. در آستانه پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، سید علی اکبر قرشی در اثر مخالفت با رژیم پهلوی ممنوع‌المنبر گردیده و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۷ به بافت کرمان تبعید گردیدند  که این تبعید تنها چند ماه بطول انجامید و همزمان با اوج‌گیری انقلاب اسلامی از تبعید آزاد و به ارومیه مراجعت نمودند.

ایشان تالیفات گرانقدری در معارف اسلامی و قرآنی، ارائه داده‌اند از جمله:
۱- قاموس قرآن: این کتاب به صورت دائرة المعارف برای قرآن تلقی می‌شود که با ۵ سال تلاش مداوم انجام گرفت.
۲- تفسیر احسن الحدیث: کتاب مورد بحث مقاله
۳- نگاهی به قرآن: عمده بحثهای علوم قرآنی را شامل می‌شود. مانند: سوره‌های قرآنی تعداد واژه‌های قرآن، سوره‌های مکی و مدنی، ترکیب سوره‌ها، ترتیب قرآن، نزول و امثال آن. سپس حدود ۷۰ موضوع از موضوعات قرآنی مانند وحی در قرآن، تثلیث در قرآن، محکمات و متشابهات، سحر و معجزه، خلقت در شش روز، حروف مقطعه و... را بررسی کرده‌اند.
۴- المعجم المفهرس لالفاظ الصحیفه السجادیة.
۵- خاندان وحی  که شرح حال چهارده معصوم «علیهم‌السلام می باشد .

6- سیری در عالم برزخ

 ۷- مرد ما فوق انسان

۸- اتفاق در مهدی موعود (عج )

 ۹- مفردات نهج البلاغه

 ۱۰- سیری در اسلام

 ۱۱- معاد در اسلام ۱۲

- شخصیت اما حسن ( ع)