اخبار فرهنگی

اولین جشنواره ادبی ماه با موضوع پیامبر اکرم ( ص ) با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ارومیه توسط انجمن ادبی تشنه رود در محل سالن همایش شهرداری ارومیه برگزار گردید . این جشنواره که با حضور مسولین استانی و شهری و جمع کثیری از علاقه مندان شعر و ادب در راستای تجلیل از مقام شامخ رسول اکرم و تشویق شاعران آیینی در مورخه 7دی ماه 96 برگزار شد ؛ که پس از شعرخوانی شاعران جوان ارومیه در رثای اهل بیت رسول الله و همچنین شعرخوانی عباس احمدی از تهران نفرات برگزیده با تندیس جشنواره و هدایای نقدی مورد تجلیل قرار گرفتند .
برگزاری دومین جشنواره ادبی ماه با موضوع حضرت زینب ( س ) در تاریخ 3 بهمن ماه 96 و به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ارومیه توسط انجمن ادبی تشنه رود برگزار گردید . این جشنواره که در روز ولادت بزرگ پرچمدار نهضت عاشورا و روز پرستار برگزار شد با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در کنار شعرخوانی شاعران جوان و برجسته شهر ارومیه جشن فارغ التحصیلی تعدادی از پرستاران دانشگاه نیز انجام گردید . در پایان مراسم برگزیدگان جشنواره در دو بخش ویژه و آزاد با اهدای تندیس جشنواره ، لوح تقدیر و هدایای نقدی مورد تجلیل قرار گرفتند . جشنواره ادبی ماه طی 22 ماه در دو بخش ویژه ( اهل بیت عصمت و طهارت ) و بخش آزاد برگزار خواهد گردید .
موسسه شعر و ادب فانوس تکاب با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان تکاب محفل شعری را با حضور شاعران جوان و اساتید شعر تکاب برگزار نمود .
در اولین روز از دهه مبارک فجر پنجشنبه مورخ 96/11/12 به مدت ده روز در محل مجتمع فرهنگی هنری چالدران کتابها با 30 در صد تخفیف ارایه می گردد .
عقد تفاهم نامه اجرای طرح دو شنبه های کتابخوانی فیمابین اداره ارشاد اسلامی شاهین دژ و اداره بهزیستی در ادامه تفاهم نامه منعقده مابین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اداره کل بهزیستی صورت گرفته که گفتنی است کلیه ادارات تابعه در اجرای این طرح مشارکت دارند .
با توجه به اینکه سامانه ثبت نام اولیه الکترونیکی موسسات فرهنگی و هنری به تازگی در سطح استان راه اندازی شده شایان ذکر است استقبال متقاضیان قابل توجه بوده و این روند نوید بخش تحول خوبی در این حوزه می باشد .
از میان 150 شهر شرکت کننده مهاباد جز بیست طرح اول چهارمین دوره پایتخت کتاب ایران انتخاب شد ؛ در مرحله نهای یک طرح به عنوان چهارمین پایتخت کتاب ایران در سالجاری انتخاب خواهد شد .
حجت الاسلام و المسلمین آقای محمدباقر کریمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشتند : از سری برنامه های سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری ، شب شعر کردی (رضوی) در مهاباد و عصر موسیقی آشیق لر در میاندوآب ( اشعار اهل بیت و امام رضا(ع) ) در سال 97 برگزار خواهد شد .
205 عنوان کتاب در نه ماهه سالجاری در موضوعات مذهبی ، دفاع مقدس ، آسیب های اجتماعی ، روانشناسی ، ادبیات ، فنی مهندی ، هنر و .. چاپ شده است. با راه انداری سامانه توکن ، روند اخذ مجوز چاپ کتاب برای ناشران استانی تسریع گردید .
رونق تصدی گری و گسترش سرمایه گذاری در حوزه چاپ و نشر موجب تشویق ناشران به تولید کتابهای پر محتوی می گردد . در این راستا ایجاد تسهیل در روند صدور مجوز انتشاراتی جز اولویت کاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد .
سومین دوره آزمون صلاحیت فنی متقاضیان تاسیس چاپخانه و صنایع وابسته استان با شرکت 30 نفر در رسته های مختلف لیتوگرافی ، چاپ دیجیتال ، چاپ افست و چاپ سیلک اسکرین در سالن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری اتحادیه چاپخانه داران در تاریخ 96/10/28 برگزار گردید . متقاضیان در صورت موفقیت در آزمون کتبی و عملی موفق به اخذ موافقت اصولی تاسیس چاپخانه خواهند شد .
جلسات هم اندیشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اتحادیه صنف چاپخانه داران و کانونهی آگهی و تیلیغاتی استان در راستای همفکری و تبادل نظر و ارایه راهکارهای لازم در جهت رفع موانع صنعت چاپ استان به صورت مستمر برگزار می گردد .
« قبلی صفحه ۱ از ۲ ۲ بعدی »